Skąd brać darmowe zdjęcia do wykorzystania na stronie internetowej lub reklamie? Chyba najgorszą odpowiedzią jest „z googla” lub beztroskie „z Internetu (czyt. z pierwszej lepszej strony). Każde zdjęcie posiada prawa autorskie, a z prawem, jak to z prawem… obowiązuje każdego. Są jednak legalne i bezpłatne sposoby na pozyskanie zdjęć do wykorzystania w celach zarówno prywatnych jak i biznesowych.
Zdjęcia, a prawa autorskie
Tak się składa, że drugim filarem mojej działalności jest działalność fotograficzna, w szczególności fotografia krajobrazu (fotografkrajobrazu.pl). W zasadzie nie ma tygodnia by któreś z moich zdjęć nie było kradzione, lub wykorzystywane bez mojej zgody. W 90% nie stoi za tym złośliwość, a po prostu brak świadomości i niewiedza. Zgodnie z założeniem NieTechnicznego bloga nie będę tutaj wchodzić w szczegóły prawne, czy techniczne. Uogólniając: wszystkie operacje, które wymagają pobrania zdjęcia na dysk lub urządzenie w celu ponownego umieszczenia w sieci wymagają pisemnej lub ustnej zgody autora… i absolutnie nic tu nie zmieni fakt, że go podpiszecie. O ile w przypadku stron internetowych sprawa jest oczywista, to w social mediach bywa niezrozumiana. Przykładowo, na facebooku jak najbardziej poprawne i legalne jest udostępnienie (za pomocą funkcji udostępnij), natomiast tzw. repost (pobranie zdjęcia i wrzucenie na swoim fanpagu nawet z podpisem autora) już wymaga dodatkowej zgody. Jeżeli zależy nam na reposcie czyjegoś zdjęcia najprościej zapytać, czy można wrzucić zdjęcie za podpisaniem autora… w 90% przypadkach autor się zgodzi. Nie zagłębiając się się w dalsze kwestie prawa autorskiego, czy prawa do wizerunku przejdźmy dalej….
Banki zdjęć
Banki zdjęć są zbiorami zdjęć, które możemy wykorzystać na swoich blogach ,reklamach, czy w socialmediach. Dzielą się na płatne i bezpłatne. W tym poście skupię się na bezpłatnych, ale bez względu na to, z którego skorzystamy warto zapoznać się z licencją, którą udziela nam portal, czy sam autor.
Dla przykładu zerknijmy na licencję darmowego banku zdjęć Pexels:
Co nam wolno:
- Wszystkie zdjęcia i nagrania wideo w serwisie Pexels są do darmowego użytku.
- Nie ma potrzeby podawania źródła. Zareklamowanie fotografika lub serwisu Pexels nie jest warunkiem, ale będzie mile widziane.
- Zdjęcia i nagrania wideo z serwisu Pexels możesz modyfikować. Wyzwól swoją kreatywność, edytując je, jak chcesz.
Czego robić nie możemy:
- Rozpoznawalne osoby nie mogą być przedstawiane w negatywnym świetle ani w sposób obraźliwy.
- Nie sprzedawaj niezmienionych kopii zdjęcia lub nagrania wideo, np. nie sprzedawaj plików jako plakatów, wydruków ani produktów fizycznych bez wzbogacania ich o własną zawartość.
- Nie modyfikuj plików w sposób, który sugerowałby udzielenie wsparcia dla Twojego produktu przez osobę lub markę widoczną na zdjęciu.
- Nie dystrybuuj ani nie sprzedawaj zdjęć i nagrań wideo za pośrednictwem innych platform ze zdjęciami komercyjnymi lub tapetami.
Podsumowując możemy wykorzystać w zasadzie w dowolny sposób, o ile nie sprzedajemy zdjęć w niezmienionej formie.
Moje 3 ulubione bezpłatne banki zdjęć:
- Pexels https://www.pexels.com/
- Pixabay https://pixabay.com/
- Agregat darmowych stocków Libre Stock: https://librestock.com/
Można by wymieniać więcej, ale generalnie korzystam z tych 3, zamiennie.
Jakość zdjęć z darmowych stocków
Czasy, gdy zdjęcia stockowe były słabej jakości minęły bezpowrotnie. Zdjęcia w bezpłatnych bankach są wysokiej jakości za równo pod względem rozdzielczości i jak i warsztatu fotograficznego. Nie zmienia to faktu, że płatne banki zdjęć są o poziom wyżej, zarówno pod kątem jakościowo/warsztatowym jak i tematycznym.
Zresztą sam zobacz, poniższe zdjęcia pochodzą z bezpłatnego stocka Pexels.